لمینت و یا پارکت لمینت و مزیت و برتری آنها نسبت یکدیگر را در این مقاله با هم بررسی خواهیم کرد

لمینت ویا پارکت لمینت نوعی کفپوش است که در مکانهایی نظیر منازل مسکونی و ادارات قابل استفاده می باشد.

 

مزایای لمینت ها

از مزایای لمینت ها می توان به نچسبیدن آن به کف ساختمان و اینکه به آسانی در زمان جابجایی می توانید بدون خراب شدن در محل دیگری نصب نمایید ولی این نکته رو باید در نظر داشته باشید که عمل جابجایی باید توسط نیرو های متخصص انجام شود.لذا در همین راستا گروه تجارتی اندیکا با کادری مجرب آماده ارائه خدمات فروش و نصب انواع پارکت ولمینت می باشد.

 

  • پارکت لمینت‌ها به علت فومی که قبل از نصب در زیر آنها قرار داده می شود، پس از اجرای کامل، تا حد زیادی از انتقال صدا به طبقه زیرین جلوگیری می‌کنند و تا حد بسیار زیادی عایق حرارت و صدا نیز هستند.

البته فومها دارای انواع مختلفی میباشند که بسته به نوع محل استفاده پارکت لمینت میتوان از نوع مناسب انتخاب نمود.

  • قابلیت استفاده در سیستمهای گرمایش از کف: بدلیل استفاده از تکنولوژی های نوین امکان استفاده از برخی پارکت لمینتها در سیستهای گرمایش از کف وجود دارد که در لیبلهای این نوع از کفپوشها با علامت خاص این قابلیت قابل مشاهده است .

نکته :

لمینت‌ها نسبت به آب بسیار مقاوم‌تر از پارکت‌های چوبی قدیمی هستند. ولی کاملا مقاوم در برابر آب نیستند.

لمینت‌ها نسبت به اجسام نوک تیز بسیار مقاومتر از پارکت‌های قدیمی هستند.

– سرعت نصب و اجرای پارکت لمینت بسیار سریع می باشد.

– پس از نصب نیازی به ساب و لاک ندارد و همان لحظه که نصب به اتمام می‌رسد، پس از نظافت، می‌توان وسایل را روی آن چید.

– بسیار مقرون به صرفه‌تر از دیگر مصالح ساختمانی مانند سنگ، سرامیک و … می‌باشد.

 

لازم است کف محل نصب با لایه‌ای از فوم با ضخامت حداقل ۲ mm پوشیده شود البته نیازی به چسباندن این لایه بر روی زمین نمی‌باشد.

بهتر است قبل از شروع به نصب کفپوش لمینت به دستورالعمل کارخانه مراجعه و روش نصب آن را مرور نمایید. زیرا روش نصب این کفپوش‌ها به شکل کلیک قطعات تولید شده بستگی دارد

– فاصله قرار داده شده بین قطعات لمینت و دیوار نیز توسط قرنیز و ابزارهای لبه پنهان می‌شوند.

– اطمینان حاصل کنید بین کلیک‌ها هیچ شیار و یا فاصله‌ای وجود نداشته و کاملا دو پانل به هم چسبیده باشد.

 

شرایط نگهداری پس از اجرا

– گرچه انواع پارکت در برابر فشار و ضربه مقاومت مناسبی از خود نشان می‌دهند اما به هر حال جابجایی مبلمان بخصوص اثاثیه دارای پایه‌های نوک تیز می‌تواند سطح پارکت را خراش داده و عمر آن را کاهش دهد،

– برای جلوگیری از ورود و پخش شن ریزه‌ها، کثیفی و غبار احتمالی از بیرون منزل به درون (جلوی درب واحد) می‌توان به کمک فرش، قالیچه و پادری در داخل راهروی ورودی و در بیرون در ورودی استفاده کرد.

– با کفش بیرون وارد منزل نشوید. مواظب تخت کفش و بویژه کفش‌های پاشنه بلند باشید زیرا اگر مراقب کوچکترین شکاف و یا میخ‌های برآمده از این پاشنه‌ها نباشید کفپوش پارکت را خش‌دار می‌کنند. پس حتما از دمپایی و یا کفش تمیز برای تردد روی پارکت لمینت‌ها استفاده نمائید.

– از قرار دادن مستقیم گلدان‌هایی که گل طبیعی داخل آنها وجود دارد، بر روی لمینت‌ها خودداری کنید.

بهترین زمان جهت اجرای کفپوش لمینت در آخرین مرحله کار و انجام شدن کلیه کارهای ساختمانی می‌باشد. قبل از نصب لمینت، تمامی در و پنجره ساختمان باید نصب شده باشد و کلیه کارهای مربوط به دکوراسیون داخلی اعم از نقاشی، نصب کاغذ دیواری و … باید انجام شده باشد.

 

نکات مهم در حفظ و نگهداری پارکت لمینت

بهترین راه برای محافظت از پارکت لمینت ، کشیدن جاروبرقی که داری برس نرم باشد ، جارو زدن عادی ویا استفاده از یک طی نم دار  حداقل ۱ بار در روز است که از جمع شدن کثیفی ،خاک ،مو و گرد و غبار احتمالی روی سطح پارکت لمینت جلوگیری می کند.

جابجایی، کشیدن مبلمان ، تخت خواب و اثاثیه سنگین بر روی پارکت ، باعث خط افتادگی بر روی پارکت خواهد شد  برای محافظ‌ از خط افتادن و آسیب دیدن کفپوش بهتر است از کاور پایه ها ویا با چسباندن تکه های نمد یا موکت های نرم بر روی پایه های لوازم سنگین  کمک به بالا بردن عمر لمینت می شود

اگر لکه شمع ویا آدامس و یا موم بروی پارکت لمینت بود کافیست فقط با یک بسته کیسه فریزرپر از یخ به مدت ۵ دقیقه بروی لکه  گذاشته و سپس توسط یک کارت بیخود ویا قاشق ماده چسبیده را بردارید.فقط توجه داشته باشید که با عجله این کار را نکنید که آسیبی به پارکت لمینت وارد نشود.

از واکس پارکت چوبی برای پارکت لمینت استفاده نکنید. پارکت لمینت نیاز به هیچ جلادهنده ای ندارد و همیشه پس از نظافت با تی و یا شوینده های متعارف(توصیه شده توسط کارخانه) براق و شفاف می شود.

 

روش های شستشو و نگهداری کفپوش لمینت

کفپوشهای لمینت بطور معمول در برابر خراش مقاوم هستند. اما استفاده از شوینده‌های قوی، خود ممکن است به سطح کفپوش آسیب وارد نماید. تمیزکاری مداوم با استفاده از دستمال خشک می‌تواند مناسب باشد، اما برای تمیزی بیشتر استفاده از آب گرم و یا شوینده‌های ملایم که مخصوص لمینت تهیه شده‌اند، بسیار مناسب می‎باشد.

بهتر است تمیز نمودن در جهت تایل‌های کفپوش باشد. از این طریق می‌توانید گرد و غبارهای بین درزهای لمینت را نیز تمیز نمایید. بطور مداوم سطح کفپوش را پاک نمایید. برای تمیز نمودن روزانه از دستمال خشک یا نمدار استفاده نمایید.

اما برای تمیز نمودن اساسی و بر طرف نمودن لک‌های ایجاد شده، استفاده از شوینده‌های مخصوص پارکت توصیه می‌شود. سپس با دستمال نمدار روی کفپوش لمینت تمیز شود.

با استفاده از یک اسفنج یا دستمال هر چه سریعتر مایعات را از روی کفپوش پاک نمایید. اجازه ندهید مایعات حتی آب برای مدت طولانی روی کفپوش باقی بماند. از دستمال زبر استفاده نکنید، زیرا ممکن است منجر به ایجاد خش یا خراش روی سطح کفپوش گردد.

شما همچنان می‌توانید از یک گوشه اتاق شروع به تی کشیدن نمایید. تنها کاری که نباید انجام دهید، این است که از فضای خارج از اتاق به درون آن، تی بکشید. زیرا مجبورید زمان خارج شدن ازاتاق، از محل‎های تمیز شده عبور نمایید.

از استفاده از وسایل تیز و برنده روی کفپوش اجتناب نمایید. در صورت چرخدار بودن صندلی ها مطمئن شوید که از لاستیک نرم باشد. استفاده از پدهای محافظ زیر پایه های میز  و صندلی، از آسیب رساندن و خراش یافتن سطح کفپوش لمینت جلوگیری می‌کند.

هرگز از شوینده‌های پایه صابون، واکس و یا روغن، برای تمیز نمودن سطح کفپوش لمینت استفاده نکنید؛ زیرا بر روی لمینت لکه باقی می‌گذارد. بهترین راه استفاده از شوینده‌های مخصوص لمینت می‌باشد.

راه هایی برای برطرف نمودن لک‌های احتمالی ایجاد شده روی کفپوش لمینت در زیر شرح داده شده است:

  • خون: سطح پارکت را با مایع شیشه‌شوی پنجره اسپری و با دستمال تمیز پاک کنید.
  • روغن و چربی: از پک های یخی استفاده کنید ، بعد از اینکه چربی خودش را گرفت کرد، با استفاده از قاشق پلاستیکی ، آن را از سطح کفپوش جدا نمایید.
  • لاک ناخن: از مقدار کمی پودر شوینده، آب گرم و یک پد پلاستیکی استفاده نمایید. لازم است مراقب باشید زیرا مالش بیش از حد ممکن است منجر به خراش یافتن پوشش سطح لمینت گردد.
  • جوهر: دستمالی را با آب گرم و مواد شوینده آغشته کرده و روی سطح جوهری بکشید. اگر تمیز نشد، از خمیر دندان با یک دستمال خشک استفاده کنید.
  • جای پاشنه کفش و …. : از پاک کن مداد استفاده نمایید.
  • آدامس: آدامس را با استفاده از چاقوی پلاستیکی بردارید و باقیمانده آن را با یک دستمال نرم نمدار پاک کنید.

با توجه به پرطرفدار بودن کفپوشهای لمینت، شوینده‌های تجاری زیادی در بازار پیدا می‎شود. اما بهترین راه، استفاده از پاک‌کننده های دوستدار محیط زیست می‌باشد، که بسیار نیز توصیه می‌گردد.

و همچنین شما کاربران گرامی می توانید جهت آشنایی با چگونگی نگهداری پارکت لمینیت به پادکستهای آموزشی مربوطه موجود در این وب سایت و کانال تلگرامی ما مراجعه نمایید.

 

ما در گروه تجارتی اندیکا بهترین پارکت لمینت ها را برای شما گردآوری نموده ایم.