989125410318+|info@andika[dot]ir

سوالات متداول

سوالات متداول۱۳۹۹/۱۰/۱۲ ۹:۴۶:۵۱
 • سوالات پارکت
پرت یا دور ریز پارکت! آیا این واقعا لازم است؟۱۳۹۹/۱۰/۶ ۱۷:۰۴:۴۹

چرا هنگام خرید پارکت چوبی یا پارکت لمینت باید مقداری بعنوان پرت و دور ریز در نگرفته شود؟

بله. به عنوان یک قاعده کلی، شما باید برای نصب پارکت معمولا ۵ درصد بیشتر از نیاز، برنامه‌ریزی کنید.

بخش عمده‌ای از قطعات پارکت متناسب بافضای دقیق بریده می‌شود. ولی زمانی که پارکت ها برشکاری می‌شوند، به احتمال زیاد نمی‌توانند در جای دیگری استفاده شوند. زیرا زبانه یا شیارهایشان حذف شده‌است.(کلیک ها)

زمانی که این اتفاق می‌افتد، قطعات دیگر نمی‌توانند مجددا استفاده شوند و در نتیجه مقداری دورریز یا پرت پارکت خواهیم داشت. ممکن است نیاز به سفارش پارکت چوب کمی بیشتر از متراژ کل محل داشته باشید. برای مثال، اگر نیاز به این است که اطراف پلکان‌ها، پاگرد، شومینه، و کمد هم پارکت شود ممکن است میزان مازاد سفارش حتی به بیش از ۱۰ درصد هم برسد.

مورد دیگر قناسبودن (عدم موازی بودن) محل اجرای پارکت میباشد که در اکثر ساختمان مورد شایعی میباشد و این عمل خود موجب افزایش پرت یا دور ریز پارکت ها خواهد شد.

بسار مهم

مورد بسار مهم دیگری که باید بدان توجه کرد!؟ تعهد فروشنده و نصاب میباشد .

خرید از یک فروشنده معتبر با کالای اصیل و صاحب نام موجب خواهد شد تا شما با خیالی راحت و هزینه ای معقول پروژه خود را به سرانجام برسانید.

عدم مسئولیت پذیری و تعهد موجب میگردد تا در پرت و دور ریز پارکت های بیشتر از مقدار معمول و رایج ایجاد شود. در نتیجه خریدار باید مبلغ بیشتر جهت خرید کالا بپردازد.

پس در خرید های خود هوشیار باشید.

ضایعات چوب
کدام یک بهتر است؟پارکت چوبی آماده شده در کارخانه یا پارکت چوبی که سر پروژه ، تکمیل می شود.۱۳۹۹/۱۰/۱ ۱۳:۲۴:۲۶

پارکت چوبی تکمیل شده در کارخانه

سمباده کاری ، لاک زنی و تکمیل نهایی پارکت کلا در کارخانه انجام می شود. مدتها قبل از آنکه به خانه شما برسد. در حالی که بسیاری از گزینه‌ها برای شما در پارکت چوبی تکمیل شده در کارخانه در دسترس هستند.

شما میتوانید با توجه به سلایق و معیار های خود نوع پارکت چوبی مورد نطر را از میان صدها گونه رنگ و نوع انتخاب نمابئد. و قبل از اجرا کار تمام شده را ببینید. مزیت دیگر پارکت چوبی تکمیل شده در کارخانه، این است که در طول فرآیند نصب، گرد و غبار و سروصدایی وجود ندارد. شما همچنین می‌توانید بلافاصله پس از نصب روی پارکت نصب شده راه بروید.

برخی از این گونه پارکت ها:

 • چوب مهندسی ENGINEERED WOOD
 • اچ دی اف HDF
 • پلی وود PLAYWOOD
 • پارکت چوبی پانلی Versailles Format

کدام پارکت بهتر است

نصب و تکمیل پارکت چوبی شده در محل پروژه

پارکت چوبی تکمیل شده در محل پروژه روشی است که در آن ساب و لاک وتکمیل نهایی، در محلی که پارکت نصب‌شده، اعمال می‌شود.

 با این نوع تکمیل، شما می‌توانید نوع لاک را خودتان انتخاب کنید تا روی پارکت چوب شما اعمال شود. از این مواد برای تعمیرات بعدی و نگهداری، و همچنین تغییر رنگ و آسترکاری، میتوان استفاده نمود.

به عبارت دیگر، تکمیل در محل پروژه، امکانات نامحدودی برای اعمال سلیقه دلخواه، طراحی شکل و رنگ نهایی پارکت چوبی شما فراهم می نماید.

با این حال، به این دلیل که پارکت نصب شده در کف اتاق ساب و سمباده خواهد خورد. و تمام این اتفاقات در محل پروژه انجام می‌شود، باید انتظار سر و صدا و گرد و غبار درمنزل تان را داشته باشید. همچنین باید زمان برای خشک شدن پارکت در محل را در نظر داشته باشید، که در این فاصله نباید روی پارکت چوبی رفت و آمدی صورت بگیرد.

کدام پارکت چوبی بهتر است براق یا مات؟۱۳۹۹/۹/۲۹ ۱۳:۲۶:۱۰

این یک انتخاب حساس و مهم است

اگر می‌خواهید پارکت چوبی خام را در محل نصب، ساب و لاک تکمیل کنید. می‌توان هر نوع لاک نهایی با براقیت های متفاوت را که دوست دارید انتخاب کنید.

لاک براق، درخشش بیشتری دارد و نور را بیشتر منعکس می‌کند. 

لاک نیمه براق کمی درخشان است و بخشی از نور را منعکس می کند.

لاک مات حداقل درخشش را دارد و بازتاب نور را به حداقل ممکن می رساند.

به طور کلی، با درخشندگی کم‌تر، خراش‌های کوچک کمتر نمایان خواهد شد. این مورد  در پارکت چوبی عادی است.

شما میتوانید از پارکت های چوبی آماده و یا پارکت های چوبی که در محل بعداز نصب تکمیل و آماده می شوند استفاده نمائید. در هر صورت درخشش لاک نهایی هر اندازه که باشد، فرقی ندارد‌. همه ی آنها همان میزان نقش حفاظت را از پارکت شما ایفا می‌کنند.

بنابراین تنها چیزی که مهم است این است که کدام یک از این لاکها مطابق سلیقه شما، بهترین جلوه را دارد.

کدام پارکت
انتخاب رنگ مناسب برای پارکت چوبی است؟۱۳۹۹/۱۰/۱ ۱۵:۱۹:۲۶

یکی از مهمترین چالشها در انتخاب پارکت چوبی ،انتخاب رنگ مناسب است.

 • آیا شما پارکت های طبیعی یا چوبی رنگ روشن مانند ون ash یا افرا را می پسندید؟ 

آنها معمولا فضا را روشن تر و دل بازتر نشان می دهند.

 • آیا شما پارکت هایی با تون رنگ طبیعی مدیوم مانند بلوط را می پسندید؟

 آنها فضا را روشن، و گرم تر و صمیمی تر نشان می دهند.

 • آیا شما پارکت های تیره رنگ مانند گردو را می پسندید؟ 

آنها فضا را واضح، با ثبات نشان می دهند.

** در نهایت اینکه انتخاب رنگ پارکت چوبی به آیتمهای بسیاری  بستگی دارد. نوع دکوراسیون،رنگ دیوارها،چیدمان اشیا،رنگ پرده ها، نورگیری محل و سایر موارد دیگر که بهتر است در این خصوص با دکوراتورهای حرفه ای یا فروشندگان باتجربه پارکت های چوبی مشورت نمائید.

رنگ پارکت چوبی
چگونه خراشهای ایجاد شده در پارکت چوبی را برطرف کنیم؟۱۳۹۹/۹/۳۰ ۸:۱۶:۰۹

 چگونه خراشهای ایجاد شده توسط حیوانات خانگی و یا آسیبهای وارده از سنگریزه های زیر کفش بر روی پارکت را رفع کنیم؟

مواردی هست که باید برای به حداقل رساندن خراشهای وارده بر پارکت چوبی توسط حیوانات خانگی و یا از سایر علل دیگر انجام داد. 

برای به حداقل رساندن میزان کثیفی و شن ریزه های ورودی به داخل خانه، در آستانه ورودی تمام درها، پادری یا قالیچه پهن کنید.

اگر حیوان خانگی شما دوست دارد زمین را بکند. بهترین مقابله این است که ناخن‌های حیوان خانگی خود را به طور مرتب کوتاه کنید.

اگر پارکت  چوبی  توسط حیوانات خانگی خراشیده شود، خراش‌ها به احتمال زیاد تنها در لایه لاک رویی پارکت هستند و معمولا به چوب نمی رسد.

اگر این اتفاق افتاد، با یک نصاب پارکت چوب حرفه‌ای  برای توصیه‌های خاص در مورد نحوه تعمیر خراش‌ها و به حداقل رساندن آن‌ها مشورت کنید.

پارکت چوب
چگونه از پارکت چوبی نگهداری کنیم ؟۱۳۹۹/۹/۳۰ ۸:۵۴:۱۸

این متن کوتاه را تا آخر بخوانبد

همه پارکت های چوبی باید به طور مرتب نظافت شوند. این کار را به سادگی می توان انجام داد. کشیدن جارو برقی و تمیز کردن گرد و غبار پارکت بهترین کار است. تا آشغال-ریزها و سنگریزه ها از بین قطعات پارکت کاملا پاک شود.

از تی خیس و یا بخار شور برای تمیز کردن کف چوبی مطلقا استفاده نکنید. چون آب و بخار می‌تواند عمر لاک پارکت را کم کنند و یا حتی با تکرار آن در مدت‌زمان طولانی باعث آسیب و دفرمه شدن پارکت ها شوند.

بهتر است جلوی ورودی ها یا بخش های پرتردد فرش یا قالیچه های ذرعی یا نیم ذرع بیندازید. البته دقت داشته باشید که در آستر پشتی این قالیچه ها از لایه های ترمز فرش پلاستیکی استفاده نشده باشد. زیرا ممکن است باعث تغییر رنگ پارکت چوبی شود. این قالیچه ها می‌تواند به نگهداری پارکت چوبی در برابر کثیفی ها و خراشیدگیها کمک کند. همچنین می توان با قرار دادن پدهای محافظ زیر پایه های مبلمان و میز و صندلی ها که مستقیما با پارکت تماس دارند. از خش افتادن روی پارکت چوبی ارزشمند خود جلوگیری کنید.

زمانی که مایعی بر روی کف می ریزد، فورا آن رابا حوله خشک تمیز کنید. تمیز نشدن به موقع مایعات می‌تواند به لاک پارکت چوبی، و احتمالا خود چوب آسیب برساند. از راه رفتن بر روی پارکت چوبی با کفش‌های ورزشی یا کفش‌های پاشنه بلندی که پاشنه شان خراب است خودداری کنید. این ها می‌توانند روکش را خراش دهند و یا حتی فرو رفتگی در پارکت چوبی ایجاد کنند.

سخن آخر، این که وقتی پارکت چوبی کمی کدر به نظر می‌رسد. بهتر است قطعات پارکت را با پاک کننده ای که نصاب یا شرکت توصیه کرده پاک کنید تا درخشش اولیه تجدید شود. دقت کنید که محصول را با دستورالعمل صحیح استفاده کنید. و تنها از محصولاتی استفاده کنید که با پارکت چوبی تان سازگار باشند. چرا که استفاده از نوع نا مناسب محصول تمیز کننده می‌تواند به لاک پارکت و احتمالا به خود چوب نیز آسیب بزند.

مراقبت و نگهداری از پارکت
انتخاب پارکت بر اساس درجه سختی و دوام۱۳۹۹/۱۰/۶ ۱۲:۰۹:۱۶

در زمان انتخاب توجه شما تنها نباید به ظاهر پارکت چوبی باشد. بلکه باید فاکتور های دیگری را نیز مد نظر قرار دهید.

منجمله درجه سختی و دام پارکت

شاخص جانکا چیست

هر نوع چوب بر اساس درجه سختی خود درجه بندی شده است. که به آن شاخص جانکا janka scale   می گویند. شاخص جانکا معیارخوبی را به شما می دهد تا بدانید که چوب مورد نظر شما برای استفاده در کدام بخش مناسب است.

یکی از جنبه‌های مهم برای انتخاب صحیح پارکت چوبی، اندازه سختی چوب برحسب شاخص جانکا است. این مقیاس، میزان سختی یک نوع چوب نسبت به انواع دیگر را تعیین می‌کند. این تست، اولین بار در سال ۱۹۰۶ و توسط گابریل جانکا، چوب شناس اتریشی، اختراع شد.

برای مثال چوب آلبالوی محلیdomestic black cherry  در شاخص جانکا عدد ۹۵۰ را به خود اختصاص داده است.

در صورتی که درجه سختی گیلاس برزیلی بسیار بالاتر در حدود ۲۸۲۰ است.

نزدیک سه برابر سخت تر از این گونه می باشد. گونه ی آلبالوی محلی برای مکان با تردد بسیار کم گزینه مناسبتری است. در حالی که گونه برزیلی انتخاب مناسبی برای خانواده پرجمعیت با بچه های کوچک و حیوانات خانگی است.

هرچه درجه تست سختی یک چوب بالاتر باشد؛ چوب سخت‌تر و در برابر خش مقاوم‌تر خواهد بود.

درجه سختی چوب روی قیمت آن تأثیری چندانی ندارد. قیمت چوب به عوامل متعددی بستگی دارد که از مهمترین آنها عبارتند از

 • دسترس‌پذیری
 • رنگ
 • طرح و نقش
 • موارد استفاده
 • و…
پارکت

**مهم**

در پارکت چوبی یکپارچه SOLID WOOD درجه سختی مربوط به کل چوب میباشد. در حالی که در پارکت چوبی مهندسی شده (چندلایه) ENGINEERED WOOD ممکن است از چند نوع چوب استفاده شده باشد.که در این صورت درجه سختی مورد نظر فقط مربوط به لایه رویی میباشد.

کدام نوع پارکت چوبی مناسب است؟۱۳۹۹/۱۰/۶ ۱۲:۱۴:۴۵

چوب یک‌پارچه SOLID WOOD یا

پارکت چند لایه مهندسی شده ENGINEERED WOOD ؟

این مسئله به این بستگی دارد که پارکت چوبی را می خواهید کجا نصب کنید، پارکت چوبی سالید هم پارکت چند لایه مهندسی شده هر دو از چوب واقعی(طبیعی) تولید شده اند. بنابراین هر دو محیطی طبیعی را ایجاد خواهند کرد.

کدام پارکت چوبی

پارکت چوبی سالید SOLID WOOD

پارکت چوبی سالید دقیقا همان معنی اسم خود را دارد. یک قطعه که از ابتدا تا انتهای آن چوب خالص است. ضخامت پارکت سالید متفاوت است، ولی رنج معمول آن از ۸ تا ۲۲ میلیمتر است.

یکی از مزایای بسیار خوب پارکت سالید این است که به کرات می تواند ساب خورده و مجدد لاک زده شود. در نتیجه ظاهری مانند روز اول را بازیابد. پارکت سالید برای اتاقهای نشیمن و پذیرایی، نهارخوری، اتاق خوابها و حتی آشپزخانه و رختشویخانه نیز مناسب است.

پارکت چوبی چند لایه مهندسی شده ENGINEERED WOOD

پارکت چوبی چند لایه مهندسی شده نیز جزو پارکت های چوب واقعی (طبیعی) هستند، که در کارخانه از تعدادی لایه های ورقه ای چوبی ار جنسهای مختلف ساخته شده اند. لایه هایی که شما نمی بینید.

این لایه ها می توانند از یک جنس یا جنس های متفاوت از هم باشند. جهت قرارگیری هر لایه در خلاف جهت یک دیگر است. اینکار باعث می شود تایلها از هر جهت بادوام شود. و ضمنا انبساط و انقباض پارکت چوبی چند لایه مهندسی شده در برابر رطوبت و تغییرات دما کمتر از پارکت سالید باشد.

برگشت به بالا