چگونگی رفتار پارکت چوبی در شرایط مختلف

پارکت چوبی سه لایه
پارکت چوبی دولایه

چوب ماده ای زنده است، که ذاتاً حساس و در ارتباط مستمر با محیط اطراف است. به ویژه اینکه، تحت تأثیر تغییرات رطوبت نیز قرار می گیرد، و تا حدی با آن سازگار می شود. برخی تغییرات نامحسوس به آرامی روی می دهد که در دراز مدت موجب تغییر اندازه چوب میگردد. توجه به اینکه این تغییر طبیعی زمانی می تواند مشکل ساز باشد، که از چوب برای ساختن پارکت چوبی استفاده شود، که در اینصورت علاوه بر قرار گرفتن در معرض تغییرات شدید آب و هوا در سطوح وسیع، در معرض رطوبت نیز خواهد بود. خوشبختانه، با تحقیقات علمی انجام شده و بررسی رفتار های چوب در شرایط مختلف محققان راه حلی برای این موارد ارائه نموده اند. با ظهور پارکت های تکنولوژیکی با پایداری بهبود یافته(مدرن)، امروزه استفاده از چوب در صنایع گوناگون میسر گردیده است.

کدام نوع پارکت چوبی را انتخاب کنیم؟

 

پارکت سنتی یا تکنولوژیک؟

 

پارکت چوبی یک لایه
پارکت چوبی چند لایه مدرن

پارکت چوبی با فن آوری سنتی

امروزه انواع مختلفی از پارکت های چوبی با اندازه، چوب و روکش های متفاوت در بازار موجود است، که در ابتدا بهترین انتخاب را مشکل می کند. به ویژه اینکه، لازم است در انتخاب خود صرفاً معیارهای زیبایی شناختی را در نظر نگیریم.
امروزه پارکت چوبی بدون شک به دلیل توانایی آن در ارائه زیبایی و رفاه مورد توجه بسیار قرار گرفته است، اما هرگز نباید فراموش کرد که یکی از اجزای فنی مهم خانه نیز می باشد، که باید بر اساس عواملی مانند ثبات ابعادی، ارزیابی شود. مانند ضخامت و مقاومت حرارتی. به همین دلیل، اولین تمایز مهم بین پارکت سنتی و تکنولوژیکی (مدرن) همین موضوع می باشد.

پارکت چوبی سنتی

در پارکت چوبی سنتی، هر پانل(برگ) پارکت از یک عنصر چوبی ساده و جامد تشکیل شده است، بدون هیچ گونه اقدامات احتیاطی برای بهبود پایداری آن. موردی که می تواند ارزش یک چوب واقعی را نشان دهد، در عوض یک محدودیت تکنولوژیکی برای کف چوبی است، پارکت چوبی یک تکه (SOLID) همراه با کشش و حرکت است. عدم تعادل باعث می شود که پارکت سنتی به ویژه نسبت به تغییرات رطوبت بسیار حساس باشد، بنابراین بیشتر در معرض تغییر شکل قرار می گیرد. با افزایش اندازه پانل ها، پارکت ها تبله (برجسته)می کنند. همین مسئله در بسیاری از موارد موجب ترک خوردگی شدیددر پارکت میگردد. به همین دلیل:

استفاده از پارکت چوبی یک تکه (SOLID) در گرمایش از کف و محیط های حساس توصیه نمی شود.

پارکت چوبی مدرن (تنولوژیک)PLYWOOD

پارکت فن آوری شده نیز از 100% از چوب ساخته شده است. با این حال، از نظر ساخت و ساز، محصول پیچیده تری است، که در آن هر جزء به گونه ای طراحی شده است که عملکرد خود را به بهترین شکل انجام دهد. بهترین و زیباترین چوب به لایه قابل مشاهده سپرده می شود. وظیفه تضمین ثبات و تعادل به لایه های پشتیبانی واگذار می شود. پارکت چوبی PLYWOOD تکنولوژیکی علاوه بر داشتن مزایای آشکار از نظر پایداری ابعادی و مقاومت در برابر تغییرات رطوبت، امکان استفاده از پانل های بزرگتر با ضخامت یکسان را نیز فراهم می کند. این موضوع هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ تکنیکی و فنی مورد تایید میباشد. پارکت چوبی PLYWOOD (مدرن) دارای کاربردها بسیاری است، همچنین مناسب برای استفاده در سیستم گرمایش از کف نیز میباشد.

پارکت چوبی روتیش ROTEICHE

نصب پارکت چوبی بصورت شناور(معلق) بهتر است یا با استفاده از چسب؟

تمایز دوم در دنیای پارکت های چوبی(کلیک دار) را می توان بر اساس نوع نصب انجام داد. امروزه دو تکنیک عمدتاً مورد استفاده قرار می‌گیرند: نصب بصورت شناور (معلق) و نصب با چسب مخصوص. آنها کاربردهای متفاوتی دارند ولی مهم تر از همه، انتخاب

چگونگی نصب پارکت چوبی می تواند به طور قابل توجهی بر نتیجه نهایی(دوام و زیبایی) تأثیر بگذارد.

بیایید تفاوت ها را باهم بیبنیم:


نصب پارکت چوبی بصورشناور یک راه حل سریع نصب میباشد، که می توان هر زمان پار کت را جمع آوری، منتقل و مجددا نصب نمود. نصب پارکت چوبی بصورت شناور به سادگی روی یک لایه، الاستیک چند میلی متری (فوم) انجام میشود.

 

STABILITY – DURATION – ACOUSTIC – ELASTICITY

در این حالت، بستر، با پارکت یکپارچه نیست، در نتیجه نمی تواند نقش فعالی از نظر پایداری داشته باشد. همچنین در این نوع از چینش(نصب) سیستم آکوستیک منعکس می شود. نصب بصورت شناور در مکانهایی انجام می شود که، استفاده بصورت موقت میباشد، یا شرایط فنی برای نصب با چسب وجود ندارد.

این ویژگی ها(نصب سریع و راحت) استفاده از پارکت را بصورت خودت انجام بده“(DIY) گسترده تر می کند.

موثرترین سیستم برای نصب پارکت چوبی استفاده از چسب مخصوص میباشد. که در آن کف با لایه بتن یک بدنه واحد را تشکیل می دهد. این راه حل کاربردی به ویژه از نقطه نظر فنی بسیار مطلوب و منطقی است، زیرا یک پارچه شدن با لایه زیرین در پایداری ابعادی چوب بسیار موثر است.

STABILITY – DURATION – ACOUSTIC – ELASTICITY

استفاده از چسب مخصوص پارکت چوبی، برای نصب، عملکرد بهتری نسبت به نصب پارکت چوبی بصورت شناور، از نظر عدم تغییر شکل، و ایجاد سیستم آکوستیک مقاوم، در برابر ترافیک تردد را تضمین می کند. همچنین:

نصب پارکت چوبی با استفاده از چسب مخصوص جهت استفاده از سیستم گرمایش از کف بعنوان یک راه حل فنی همیشه توصیه می شود.

استفاده از میخ در نصب پارکت چوبی

میخکوبی تکنیکی است که منشا باستانی دارد، اما اکنون منسوخ شده است. تخته های چوبی زمانی به هم متصل می شدند و با میخ به تخته قبلی یا روی یک تار تیرچه غوطه ور در بستر مخصوص آماده شده ثابت می شدند. محدودیت ها و موارد منع متعدد مرتبط با نیازهای ساخت و ساز فعلی (ضخامت های متنوع) و استفاده از گرمایش از کف استفاده از این تکنیک را کاهش داده است.

 

موثرترین سیستم برای نصب پارکت چوبی استفاده از چسب مخصوص میباشد. که در آن پارکت با لایه زیرین یک بدنه واحد را تشکیل می دهد. این راه حل کاربردی به ویژه از نقطه نظر فنی بسیار مطلوب است، زیرا لایه زیرین در پایداری ابعادی چوب دخالت دارد.

این نوع روش نصب عملکرد بهتری نسبت به نصب پارکت چوب طبیعی بصورت شناور را دارد. همچنین از نظر عدم تغییر شکل پارکت و آکوستیک بودن بیشتر در برابر ترافیک تردد را تضمین می کند.

نصب پارکت چوبی با چسب بهترین راه حل فنی جهت استفاده از سیستم گرمایش از کف میباشد.

برای رنگ آمیزی پارکت چوبی

رنگ بهتر است یا روغن؟

رنگ پایه آب – رنگ پایه روغن

توصیه مهم 

رنگ گیاهی پایه آب و یا رنگ گیاهی با پایه روغن

انتخاب یک روکش (FINISHING) مناسب برای پارکت چوبی نه تنها می تواند نتیجه زیبایی شناختی نهایی را تغییر دهد، بلکه میتواند داوم و طول عمر مفید آن را نیز تغییر دهد.

هیچ انتخاب درست یا غلط مطلقی وجود ندارد.

برای یک انتخاب صحیح و منطقی چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

سهولت استفاده و عملی بودن مطلق نگهداری؟

یا لمس و احساس طبیعی بودن چوب؟

یک راه حل منطقی، علمی و عملی که می تواند چندین نیاز را با هم ترکیب کند.

مزایای(FINISHING) رنگ برای پارکت

روکش لاک یک محافظ واقعی ایجاد می کند که پارکت را ضد آب و در برابر تنش های خارجی بسیار مقاوم می کند. بنابراین، استفاده ازپارکت چوبی بسیار کاربردی و آسان خواهد بود.

(FINISHING) لاک در واقع یک پرداخت و تمام کننده واقعی است که به هیچ تعمیر و نگهداری دیگری جز تمیز کردن معمولی نیاز ندارد.

از نظر زیبایی، سطح ساتن، و روشن است. این نوع پوشش در تنوع: مات، مات تر و طبیعی و یا با درخشندگی بالاتر(براق) تولید میگردد

دو پارامتر فنی اصلی که باید بدانها توجه شود عبارتند از: مقاومت در برابر سایش و خاصیت ارتجاعی رنگ. و مهمتر از آن، بررسی سلامت از نظر انتشار حلال است.

سطح ساتن و روشن

مزایای (FINISHING) روغن برای پارکت

مولکول های روغن به داخل چوب نفوذ می کند و عملکرد محافظتی را از داخل انجام می دهد. این نوع پرداخت(FINISHING)، تعرق طبیعی چوب را دست نخورده باقی می گذارد، زیرا مانعی در سطح تماس ایجاد نمی کند. از نقطه نظر زیبایی شناسی، یک پارکت چوبی با (FINISHING) روغنی می تواند در طول زمان کمی روشن تر و واضح تر از پارکت چوبی رنگ شده باشد، به همین دلیل طبیعی تر و قابل لمس تر است.

این نوع پوشش برای کسانی است که به دنبال رابطه مستقیم و جذاب تر با چوب هستند، و دوست دارند علاوه بر

لذت بردن از آن با چشم، با دست و پای برهنه آن را لمس و صحت آن را درک کنند.

به همین دلیل باید با کمی توجه و دقت بیشتر از آن نگهداری و مراقبت کنید.

طبیعی بودن و لمس احساس چوب

پاسخ پرسشهای خود را در رابطه با موارد مصرف رنگ و روغن، چگونگی اجرا، و سایر سوالات متداول در خصوص سیرانوا را در این جا ببینید.